Co łączy Baby Shark 

i muzykę klasyczną?

 

Zofia Kubaszewska



Co łączy Baby Shark i muzykę klasyczną?
Właściwie tylko to, że znajdują się na przeciwległych biegunach,
jeśli chodzi o wszechstronny rozwój muzyczny naszych dzieci.

JAK TO JEST Z TYM BABY SHARK?

Wszyscy znamy Baby Sharka z playlist z piosenkami dla najmłodszych, z kinderbali, z przedszkoli. Nasze dzieci od razu rozpoznają ten utwór i ochoczo do niego śpiewają. I nic w tym dziwnego – jest chwytliwy, przewidywalny, prosty rytmicznie i melodycznie, więc ma wszystkie cechy, które sprawiają, że taki typ muzyki szybko wpada w ucho. Często jako rodzice, wobec nadmiaru dostępnych muzycznych treści, sięgamy po to, co już znamy i na co żywo reagują nasze pociechy. Ale z drugiej strony, jeśli zależy nam na wszechstronnym, w tym muzycznym, rozwoju naszego dziecka już od najmłodszych lat, szybko może się okazać, że piosenki typu Baby Shark są niewystarczające. Charakteryzując się dyskotekowym bitem i elektroniczną warstwą muzyczną, nie pozwolą nam wyjść poza utarty, znajomy schemat.

 

KLASYKA JEST SUPER!

Czy jest zatem alternatywa? Jak najbardziej. Muzyka klasyczna. Wbrew stereotypom ten rodzaj muzyki nie musi mieć wysokiego progu wejścia. Może być jak najbardziej dostępny, zrozumiały i fascynujący już dla najmłodszych słuchaczy. Muzyka klasyczna, zwłaszcza ta wykonywana na żywo, ma ogromny potencjał, aby wzbudzić muzyczną ciekawość u naszych dzieci. W całym przekroju utworów znajdziemy różnorodność melodii, rytmów, brzmień, wykorzystywanych instrumentów. Dzięki nim możemy muzycznie stymulować nasze dziecko i wychodzić poza utarty schemat durowej (wesołej) melodii z jednostajnym rytmem, gdzie nie dzieje się nic zaskakującego.

NO DOBRZE, ALE CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ BADANIA NAUKOWE?

Badania naukowe wskazują na pozytywny wpływ muzyki klasycznej na rozwój wielu obszarów mózgu, rozwój mowy i języka, poprawę pamięci, czy też wzbogacanie wyobraźni i kształtowanie wrażliwości. Aktywne słuchanie muzyki już u najmłodszych dzieci przekłada się na poprawę zdolności motorycznych i aktywizuje do działania, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna samo grać na instrumencie, śpiewać czy wyklaskiwać rytmy. W momencie największej plastyczności mózgu u najmłodszych, warto proponować różnorodną muzykę, która pozwoli oswoić się z przetwarzaniem nowych struktur muzycznych, początkowo prostszych, mniej skomplikowanych, a z czasem coraz bardziej złożonych. Dzięki temu już od wczesnych lat dzieciństwa możemy kształtować odbiór muzyki przez dziecko, co sprawi, że muzyka klasyczna stanie się dla niego naturalna, zrozumiała i przyczyni się do większego umuzykalnienia, poczucia rytmu i dobrego słuchu. 

WŁAŚCIWA MUZYKA TO INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ TWOJEGO DZIECKA!

Stworzenie kultury słuchania wartościowej muzyki od dziecka, może w przyszłości kształtować preferencje muzyczne młodych słuchaczy. Być może dzięki temu, w dorosłym wieku chętniej wybiorą się oni na koncert muzyki klasycznej i nie będą się bali takich budynków jak filharmonia czy opera. Pokazanie najmłodszym melomanom jak słuchać i doświadczać muzyki klasycznej, otworzy przed nimi ogrom ciekawości, przeżyć, uwrażliwi ich na piękno muzyki, ale też drugiego człowieka i otaczający nas świat. Jeśli na wczesnym etapie życia naszych dzieci hasła takie jak Mozart, Schubert czy Chopin staną się bliższe ich sercom niż Baby Shark, można być spokojnym o to, że w przyszłości nasze pociechy pozostaną otwarte na bardziej różnorodną muzykę, w której jest tyle do odkrycia.

             

Chcesz przekonać się, czy muzyka klasyczna spodoba się Twojemu dziecku? 
Przyjdź na bezpłatne zajęcia pokazowe Baby Loves Music i sprawdź jak na Twojego Maluszka zadziała muzyka.